Projekty naszych uczniów

 

 

 

„Szkolny ogród ekologiczny – spotkanie pokoleń”

Uczniowie własnoręcznie pomalowali skrzynie i wypełnili ziemią ogrodniczą, a następnie wspólnie zasadzili i wysiali rośliny, kierując się allelopatią. W skrzyniach rosną wspólnie „grupy przyjaciół”, które wspierają swój rozwój i chronią przed nadmiernym rozwojem szkodników. Ogród ekologiczny to taki, w którym stosujemy naturalne sposoby uprawy roślin, w tym nawożenia i ochrony przed szkodnikami. Ogrody ekologiczne są bezpieczne dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska i pozostają w zgodzie z założeniem zrównoważonego rozwoju – rozwoju, w którym pamiętamy o poszanowaniu równowagi między ekonomią, środowiskiem i potrzebami ludzi, zarówno obecnego, jak i przyszłych pokoleń.

20 czerwca zakończył się pierwszy etap projektu – dzieci i seniorzy zebrali pierwsze plony i wspólnie zrobili sałatkę – znalazły się w niej: sałata, jarmuż, szczypiorek, zielona cebulka, pomidorki, kalarepka, rzodkiewki, pietruszka naciowa w towarzystwie pachnących ziół – mięty pieprzowej, tymianku i rozmarynu oraz jadalnych kwiatów nagietka.

Po powrocie z wakacji dzieci i seniorzy znowu sprawdzą, co wyrosło w ich kolorowym i pachnącym ogródku.

Za udział w projekcie, szczególnie dziękujemy Panu Krystianowi Szymankowi z Ustrońskiego Klubu Ekologicznego, który podzielił się z dziećmi swoją wiedzą.